Round 12 in numbers
Results
Bre Banca Lannutti Cuneo – BCC-NEP Castellana Grotte 0-3 (22-25, 27-29, 28-30)
Cucine Lube Banca Marche Macerata – Altotevere San Giustino 3-0 (25-23, 25-18, 25-23)
Tonno Callipo Vibo Valentia – Itas Diatec Trentino 0-3 (22-25, 17-25, 23-25)
Copra Elior Piacenza – CMC Ravenna 3-1 (23-25, 25-17, 25-18, 25-17)
Marmi Lanza Verona – Casa Modena 1-3 (21-25, 19-25, 25-22, 25-27)
Sir Safety Perugia – Andreoli Latina 3-1 (15-25, 25-19, 27-25, 25-23)
League table
Itas Diatec Trentino 32, Cucine Lube Banca Marche Macerata 28, Copra Elior Piacenza 25, Casa Modena 21, Tonno Callipo Vibo Valentia 20, Bre Banca Lannutti Cuneo 20, Sir Safety Perugia 19, Andreoli Latina 17, BCC-NEP Castellana Grotte 11, Altotevere San Giustino 11, Marmi Lanza Verona 8, CMC Ravenna 4
LONGEST GAME: 01.54
Marmi Lanza Verona – Casa Modena (1-3)
Sir Safety Perugia – Andreoli Latina (3-1)
QUICKEST GAME: 01.17
Tonno Callipo Vibo Valentia – Itas Diatec Trentino (0-3)
LONGEST SET: 00.34
3° Set (27-25) Sir Safety Perugia – Andreoli Latina
QUICKEST SET: 00.21
2° Set (17-25) Tonno Callipo Vibo Valentia – Itas Diatec Trentino
4° Set (25-17) Copra Elior Piacenza – CMC Ravenna
TEAM HIGHS
ATTACK: 58,5%
Copra Elior Piacenza
RECEPTION: Perf. 44,1%
Bre Banca Lannutti Cuneo
BLOCKS: 15
Copra Elior Piacenza
Sir Safety Perugia
POINTS: 69
Andreoli Latina
Casa Modena
ACES: 12
Andreoli Latina
INDIVIDUAL HIGHS
POINTS: 22
Gundars Celitans (Casa Modena)
SPIKES: 16
Gundars Celitans (Casa Modena)
Niels Klapwijk (Tonno Callipo Vibo Valentia)
Vincenzo Tamburo (Sir Safety Perugia)
ACES: 4
Pieter Verhees (Andreoli Latina)
BLOCKS: 6
Daniele Tomassetti (Sir Safety Perugia)
THE BESTS
Cristian CASOLI (Bre Banca Lannutti Cuneo – BCC-NEP Castellana Grotte)
Marko PODRASCANIN (Cucine Lube Banca Marche Macerata – Altotevere San Giustino)
Jan STOKR (Tonno Callipo Vibo Valentia – Itas Diatec Trentino)
Daniele TOMASSETTI (Sir Safety Perugia – Andreoli Latina)
Marco MEONI (Marmi Lanza Verona – Casa Modena)
Alessandro FEI (Copra Elior Piacenza – CMC Ravenna)
Serie A1
Fixtures
Serie A1 round 13
Saturday January 5 at 5.30pm
Casa Modena – Tonno Callipo Vibo Valentia Live on RAI Sport 1
Sunday January 6 at 5.30pm
Andreoli Latina – Marmi Lanza Verona Live on RAI Sport 1
Sunday January 6 at 6pm
BCC-NEP Castellana Grotte – Cucine Lube Banca Marche Macerata
Itas Diatec Trentino – Sir Safety Perugia
CMC Ravenna – Bre Banca Lannutti Cuneo
Altotevere San Giustino – Copra Elior Piacenza
Serie A2
Fixtures
Serie A2 round 14 (first return games)
Sunday January 6 at 6pm
Vero Volley Monza – Elettrosud Brolo
Tonazzo Padova – Sieco Service Ortona
Caffè Aiello Corigliano – Pallavolo Loreto
Exprivia Molfetta – Coserplast Matera
Conad Reggio Emilia – Sidigas Atripalda
B-Chem Golden Plast Potenza Picena – Globo Banca Popolare del Frusinate Sora Differed on RAI Sport 1, Tuesday January 8 at 8pm
Rested: Gherardi SVI Città di Castello